Android 17: Konvergens, AI og RAM-kontrol markerer Googles store systemopdatering

  • Android 17 ankommer i juni 2026 med kodenavnet 'Cinnamon Bun' og lanceres pÃ¥ Pixel som spydspids.
  • RAM-styring pr. applikation, avanceret privatliv og Gemini-integration som agent er hjørnestenene i den nye version.
  • Google styrker konvergensen med 'Aluminum OS' og udvider identitetskontrol for APK-installation, et kontroversielt træk.
  • Xiaomi, OnePlus, Motorola og Samsung vil opdatere deres kataloger i etaper; varigheden af ​​supporten varierer afhængigt af producenten.

Android 17 på en smartphone

Googles udgivelsesplan er ubarmhjertig. Vi har knap nok fordøjet de nye funktioner i Android 16, da mange telefoner fra forskellige producenter stadig venter på opdateringer, og Mountain View-maskinen har allerede sigtet mod den næste store milepæl: Android 17. Men dette bliver ikke bare endnu en opdatering. Alt peger på, at dette er den version, der endelig vil ændre systemets grundlæggende arkitektur, forene mobil og desktop under en enkelt kerne og revolutionere den måde, vi spiller spil på.

2026 lover at blive året for total konvergens. Android 17 sigter ikke kun mod at forene mobil og desktop under én kerne, men foreslår også forbedringer til spil og åbner den mest kontroversielle debat i sin historie om brugerfrihed. I denne artikel samler vi alt, hvad vi ved, hvad der rygtes, og hvad vi forventer af den næste genopfindelse af den grønne robots operativsystem.

OS'ets fremtid: Køreplaner og forventninger til Android 17 og 18
relateret artikel:
Fremtiden for operativsystemet: køreplaner og forventninger til Android 17 og 18

Det store løfte: 'Aluminium OS' og afslutningen på ChromeOS

Fremtidens Android-system på en computer

Den mest forstyrrende ændring, vi forventer fra Android 17, ligger ikke i ikonerne – operativsystemet har for længst nået et misundelsesværdigt niveau af modenhed – men snarere i dets fundament. I over et årti har Google opretholdt en dobbelt og til tider forvirrende strategi: Android til telefoner og tablets og ChromeOS til bærbare computere. Den kunstige barriere er nummereret. Under kodenavnet 'Aluminum OS' planlægger virksomheden at eliminere forskellen mellem de to systemer for definitivt at bringe Android til skrivebordet og konkurrere direkte med macOS og Windows. Planen angriber på tre fronter: at forene ressourcer for at stoppe med at opretholde to parallelle udviklinger, at gå ind på premiummarkedet med 'AL Premium'-enheder ud over uddannelsessektoren og at integrere Gemini i kernen for at forbedre systemet på bærbare computere.

Dette skridt har til formål at forfine en skalerbar platform, der allerede kører på ure, biler, mobiltelefoner og nu også pc'er. Lækkede Google-jobopslag peger på et klart mål: at bringe AI til operativsystemet uden at overlappe indsatsen . De første enheder med 'Aluminium OS' forventes at ankomme inden årets udgang.

Ydeevne og hukommelse: færre 'hukommelsesslukende' apps og strengere administration

RAM-styring i Android 17

En af de mest betydningsfulde tekniske ændringer, som Google har bekræftet i Android 17, er den nye hukommelsesstyring pr. app , en foranstaltning, der er kommet for at blive. Virksomheden er allerede begyndt at udvide individuelle hukommelsesgrænser til flere enheder, som set i Pixel-telefonerne, og målet er klart: at forhindre en enkelt, ukontrolleret app i at gøre hele telefonen langsommere. Hvis en app overskrider tærsklen, komprimerer systemet den først til zRAM for at holde den kørende, og hvis den fortsætter med at forbruge for meget RAM, kan den tvinge appen til at lukkes. Med andre ord er Android 17 meget mindre tolerant over for ressourcekrævende apps.

Panelet Privatliv og Sikkerhed i Android
relateret artikel:
Android 17: Nyheder, ændringer og kompatible telefoner

Især telefoner med 4 GB eller 6 GB RAM drager størst fordel , fordi en enkelt dårligt optimeret app nu kan udløse et nedbrud, der gør enheden ubrugelig. Udviklere har nye værktøjer til rådighed til at opdage hukommelseslækager og justere deres apps, før den slags nedbrud opstår. Dette er en ændring i filosofien, der især er mærkbar i entry-level-segmentet, som er stadig mere udbredt på det europæiske marked.

Nye sikkerheds- og opkaldsstyringsfunktioner

Sikkerhed på Android 17-opkald

Android 17 introducerer et nyt system til registrering af falske opkald i Google Phone-appen. Værktøjet, kaldet 'Fake Call Detection', verificerer, om et opkald rent faktisk kommer fra kontaktens enhed. Hvis en svindler forsøger at udgive sig for at være en person i din adressebog, modtager du en advarsel, så du hurtigt kan lægge på. Dette er oven i en omfattende pakke af privatlivsfokuserede funktioner, såsom barrieren mod kapring af engangskode i SMS-beskeder, som vil forsinke tredjepartsapps' adgang til disse koder i tre timer, og Handoff API, som giver dig mulighed for at genoptage en opgave på en anden enhed, præcis der hvor du slap.

Med ankomsten af ​​Beta 2 har Google også implementeret en ny Cross-device app handoff API, der giver brugerne mulighed for at fortsætte en opgave fra deres mobiltelefon til deres tablet, samtidig med at de bevarer præcis det samme tidspunkt. Systemet er yderligere forbedret med forbedret nærhedsdetektion ved hjælp af Wi-Fi og UWB til indendørs brug. Alt dette er en del af en strategi, der sigter mod at skabe et mere sikkert økosystem mod cyberangreb og et mere nyttigt et til hverdagen.

Kontroversielle foranstaltninger vedrørende APK-installation og systemåbning

Android APK Installationskontrol 17

Den mest kontroversielle debat omkring Android 17 er den identitetsbekræftelse, der kræves for at installere tredjepartsapplikationer . Fra i år vil Google begynde at kræve, at udviklere bekræfter deres virksomhedsidentitet, så deres APK'er kan installeres uden for Play Butik, selvom de aldrig rent faktisk vises der. Den officielle begrundelse er baseret på sikkerhed og kampen mod anonym malware, men fællesskabet har reageret med en kampagne kaldet "Keep Android Open". Denne forening, støttet af mange udviklere af emulatorer, åbne lagre som F-Droid og tilpasningsværktøjer, frygter, at Google vil blive den eneste portvogter af systemet og bestemme, hvem der har ret til at programmere til Android.

Google forsøger at berolige situationen, og Sameer Samat, chef for Android, har insisteret på, at sideloading "er fundamentalt og ikke forsvinder." Åbne grupper forbliver dog skeptiske og har organiseret protester, der kræver en vending. Dette skridt kommer i takt med, at Google i stigende grad migrerer dele af AOSP til sine egne proprietære tjenester, og systemets brugerflade, med et nyt sløringseffektdesign, der minder om Apples Liquid Glass, bliver gradvist mere lukket.

AI-giganten: Gemini og nye funktioner til Pixel og Galaxy

Gemini AI på Android 17

Kunstig intelligens er blevet drivkraften bag den nye opdatering. Med Gemini Intelligence integrerer Android 17 assistenten dybt, ikke kun som et chatværktøj, men også som en agent, der agerer på vegne af brugeren. Det forventes, at virksomheden med Gemini-appen vil arbejde på en række forbedringer til Google Fotos (digitalt fotobibliotek) og til Gboard-tastaturet, som nu inkluderer en ny 'Rambler'-tilstand, der transskriberer talebeskeder, fjerner gentagelser og organiserer dem til afsendelse som professionelt udseende beskeder.

Inden for spilbranchen understøtter Android 17 native knapper til at omprogrammere indstillinger og en 'virtuel controller', der oversætter skærmtryk til signaler fra en fysisk controller. Dette giver dig mulighed for at spille med en Xbox- eller PlayStation-gamepad, selv i spil, der ikke oprindeligt var designet til det. Systemfiler antyder også en mulig integration af API'en til registrering af falske opkald, en perfekt løsning til at forhindre det stadig mere almindelige tyveri af mobildata.

Ud over kalenderen: kompatibilitet og opdateringer fra producenten

Den stabile udgivelse, efter betatestningen, der begyndte i februar, er blevet bekræftet til den 16. juni og er allerede tilgængelig for Pixel 8 og senere modeller, samt den nye Pixel 10, som lancerer systemet. Andre producenter vil blive tilføjet i løbet af året, og kompatibilitetslisten i Europa er meget veldefineret.

For Samsung-brugere vil enheder fra Galaxy S24 til S26-serien samt foldbare telefoner være kompatible. For Xiaomi er listen omfattende: snesevis af telefoner fra de tre mærker (Xiaomi, Redmi og POCO) vil modtage opdateringen, baseret på HyperOS 4, selvom udrulningsplanen afhænger af udbydere og regioner. Omvendt har OnePlus set en drastisk reduktion i understøttelsen af ​​sine ældre enheder: OnePlus 10-serien og nogle Nord CE 4-modeller er undtaget, da de har nået slutningen af ​​deres livscyklus. Motorola har bekræftet, at 52 modeller fra Razr- og Moto G-familierne vil blive opdateret, men dette vil ske i etaper og afhængigt af region og udbyder.

Lad os se på nogle af de vigtigste enheder, der vil modtage opdateringen:

  • Google Pixel: fra 6- til 10-serien, samt tabletten.
  • Samsung: Galaxy S24, S25, S26 og de foldbare Fold og Flip 6 og fremefter.
  • Xiaomi 13, 14, 15 og 17; Redmi Note 14, 15, K80 og 90; POCO F6 og F8.
  • Motorola: Razr 50 Ultra, Razr 60, Edge 50, Moto G85 og G57 osv.
  • OnePlus 11, 12, Nord 4 og 5.

Brugere af de modeller, der ikke er inkluderet, bliver nødt til at vente på den store opdatering midt på året, som ikke kun vil bringe nye funktioner, men også betydelige forbedringer af ydeevnen.

Android 17
relateret artikel:
Motorola bekræfter listen over telefoner, der vil modtage Android 17

PÃ¥ jagt efter en mere ensartet oplevelse: udrulningsplan

Udrulningen af ​​Android 17 er en kompleks, faseopdelt proces, der allerede er begyndt på Googles egne telefoner og vil fortsætte i de kommende måneder. Brugere, der ønsker at prøve betaversionen for udviklere, kan tilmelde sig Googles officielle program og teste forhåndsvisningsversionerne. Men for den brede offentlighed vil opdateringen komme gennem hver producent, med en tidsplan, der i Spanien er sat op omkring sommeren.

Det anbefales at sikkerhedskopiere dine data, før du installerer opdateringen, især på mellemklasseenheder , fordi den nye RAM-styring har vist mere aggressiv adfærd i tidligere modeller. Alligevel er kameraforbedringerne (14-bit RAW, VVC) og understøttelse af Bluetooth-controller blandt årets største attraktioner.

En anden faktor at overveje er, at Android 17 giver dig mulighed for at aktivere den nye 'App Lock'-tilstand som standard, så du kan låse individuelle apps med en pinkode eller et fingeraftryk – meget nyttigt til at beskytte dine konti på en delt enhed. Og på startskærmen giver den nye brugerflade med en sløringseffekt, den brugerdefinerbare launcher og det nye kontrolcenter med en boblelinje en meget mærkbar visuel opdatering.

Sandheden er, at Android 17 kommer med en imponerende balance af nye funktioner: fra fremskridt inden for spil til kampen for systemåbenhed. Den nye politik for identitetsbekræftelse for APK'er og den massive integrerede AI gør dette til platformens største spring siden Android 10. Spørgsmålet er: vil det være nok til at opveje den voksende skygge fra den kinesiske trussel? Mens europæiske forbrugere allerede er begyndt at erfare, at den nye version begynder at blive rullet ud i deres region, er den ukendte faktor, hvordan andre producenter vil reagere på Googles krævende krav.

Indtil videre bør Pixel-, Samsung-, Motorola- eller Xiaomi-brugere, der er en del af kompatibilitetsplanen, være opmærksomme på opdateringsnotifikationer for ikke at gå glip af detaljer om, hvad der præsenteres som en af ​​de mest komplette Android-revisioner i det sidste årti.

RAM-hukommelse i Android 16 og 17
relateret artikel:
Avanceret RAM-styring i Android 16 og 17

Tilføj som foretrukken kilde i Google